Szanowne Panie, Drogie i Kochane Matki!
Majowe słońce, a także budząca się do życia przyroda, wybuchająca kolorami kwiatów, zapachami ziół i różnymi odcieniami pełnej nadziei zieleni niejako samoistnie prowadzą myśli ku naszym kochanym Mamom, które 26 maja obchodzą w Polsce swoje święto. Tego dnia ze szczególną wdzięcznością śpiewamy nabożeństwo majowe i odmawiamy codzienny pacierz, dziękując Bogu za serce każdej Matki, pod którym rozwinęło się i wzrastało niewinne życie ludzkie. Kiedy w tych dniach chwalimy Matkę nieskalaną, najczystszą, Matkę miłosierdzia, nadziei, Matkę Kościoła, przez Jej wstawiennictwo modlimy się za Was, Kochane Mamy, aby codzienny trud wychowania dzieci, podtrzymywanie ogniska domowego, łączenie obowiązków domowych z pracą zawodową były wsparte Bożą pomocą. Do tysięcy pozdrowień, telefonów, wiadomości mailowych i smsów, płynących w tych dniach do Drogich Mam, pragnę dołączyć moją modlitwę i serdeczne słowo. Pamięcią ogarniam również wszystkie zmarłe Matki, które ofiarnie służyły Bogu, Kościołowi i narodowi polskiemu, realizując swoje macierzyńskie powołanie.
Trwa Rok Rodziny Amoris laetitia, ogłoszony z woli Ojca Świętego Franciszka w całym Kościele katolickim z okazji 5. rocznicy publikacji adhortacji Amoris laetitia, by przygotować nas na X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie w 2022 r., a także zwrócić uwagę na kwestie małżeństwa i rodziny. „Społeczeństwo bez matek – stwierdza Franciszek – byłoby społeczeństwem nieludzkim, ponieważ matki zawsze, również w najgorszych momentach, potrafią dawać świadectwo czułości, poświęcenia, siły moralnej. Matki często przekazują również najgłębszy sens praktykowania religii: pierwsze modlitwy, pierwsze gesty pobożności, których uczy się dziecko […]. Bez matek nie tylko nie byłoby nowych wiernych, lecz wiara straciłaby sporą część swojego prostego i głębokiego ciepła” (AL 174).
Niech najbliższe dni będą dla wszystkich okazją do refleksji nad zadaniami i rolą matek w Kościele i społeczeństwie. Oby coraz więcej polskich dziewcząt odkrywało powołanie do założenia rodziny i macierzyństwa, przekazywania dzieciom wartości i wiary. Niech kobietom nie zabraknie również sił do realizacji macierzyństwa duchowego w życiu zakonnym, konsekrowanym i wdowieństwie.
Wszystkim Kochanym Mamom z serca błogosławię, przyzywając orędownictwa Maryi: „Matko, która nas znasz, / z dziećmi Twymi bądź! / Na drogach nam nadzieją świeć, / z Synem Twym z nami idź!” (Litania do Matki Boga i ludzi).
Płock, dnia 23 maja 2021 r.
W uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Wasz Biskup Piotr
Dodaj komentarz