Ogłoszenia Duszpasterskie – VI Niedziela Wielkiego Postu

05.04.2020

1. Mimo wszelkich trudności i ograniczeń serdecznie zapraszamy do przeżycia największych świąt chrześcijańskich. Istotę kultu chrześcijańskiego stanowi bowiem Misterium Paschalne, które wyraża się przez obchody Świętego Triduum Paschalnego. Wszystkie liturgii Triduum będziemy transmitować przez naszego parafialnego facebooka: Wielki Czwartek i Wielki Piątek – godz. 18:00; Wigilia Paschalna w sobotę – godz. 20:00
  2. Jedną z wątpliwości dotyczących Triduum Paschalnego jest to, w jaki sposób należy liczyć dni. Święte Trzy Dni = czwartek, piątek, sobota, niedziela… Wydaje się, że coś jest nie tak. Wyjaśnieniem tego faktu jest żydowska rachuba czasu, według której dzień rozpoczyna się od wieczora i kończy wieczorem. Chrystus sam stał się naszą Paschą, nadał świętowaniu nowy sens, ale nie wymyślił wszystkiego od początku. Pascha jest przecież świętem Hebrajczyków – stąd hebrajska rachuba czasu. A więc mamy trzy dni 1) od czwartkowego wieczora od piątkowego wieczora – DZIEŃ CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO; 2) od piątkowego wieczora do wieczora sobotniego – DZIEŃ CHRYSTUSA POGRZEBANEGO; 3) od sobotniego wieczora do niedzielnego wieczora – DZIEŃ CHRYSTUSA ZMARTWYCHWSTAŁEGO
  1. Przypominamy, że bp Piotr przedłużył dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej do dnia 12 kwietnia 2020 roku, czyli Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego włącznie, jednocześnie zachęcając, żeby uczestniczyć w Mszach Świętych za pośrednictwem środków społecznego przekazu.
  2. Zgodnie z zarządzeniem Księdza Biskupa nie będziemy przygotowywać Ołtarza Wystawienia (tzw. ciemnicy). Na końcu liturgii Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament pozostanie w tabernakulum. Adoracja indywidualna może odbywać się do godz. 20.00, po czym zamkniemy kościół. Pamiętajmy, że w kościele w czasie adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  3. Na zakończenie piątkowej liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do symbolicznego Grobu Pańskiego bez procesji. Adoracja indywidualna wiernych może trwać do godz. 21.00. Pamiętajmy, że w czasie adoracji w kościele może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób.
  4. W Wielką Sobotę nie odbędzie się obrzęd błogosławieństwa pokarmów w kościele. Prosimy, by w każdej rodzinie w poranek wielkanocny zostało przeprowadzone „Błogosławieństwo stołu”. Można skorzystać ze specjalnej modlitwy, która znajdzie się na naszej stronie parafialnej i facebooku. Tekst modlitwy będzie także wydrukowany i położony w kościele na stolikach przy drzwiach.
  5. Możliwość indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim może trwać od rana do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej, kiedy to należy ją zakończyć i nie wznawiać po zakończeniu liturgii. Pamiętajmy, że w kościele podczas adoracji może znajdować się jednocześnie maksymalnie 5 osób. Przy Grobie Pańskim nie mogą pełnić warty strażacy, ani inne służby. Nie będą wyznaczone również dyżury Kółek Różańcowych.
  6. Zachęcamy aby – w miarę możliwości – odłożyć spowiedź wielkanocną na czas po ustaniu stanu epidemii. W Polsce spowiedź i Komunia Święta wielkanocna mogą być praktykowane przez wiernych aż do uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 roku). Ks. bp Piotr prosi wiernych, aby wzięli pod uwagę możliwości parafii oraz zdrowie szafarzy sakramentu pokuty i roztropnie zaplanowali przystępowanie do spowiedzi, co może być, poza niebezpieczeństwem śmierci, przełożone na późniejszy czas po ustaniu pandemii.
  7. Przypominamy również, że częścią Tradycji Kościoła katolickiego jest przekonanie, że „żal doskonały”, czyli taki, który przeżywamy ze względu na miłość do Boga, połączony z pragnieniem spowiedzi, gdy tylko będzie to możliwe, skutkuje odpuszczeniem grzechów ciężkich.

JAK WZBUDZIĆ AKT ŻALU DOSKONAŁEGO?

W sytuacji, gdy nie ma możliwości wyznania grzechów przed kapłanem, należy:

1) wzbudzić w sobie pragnienie przyjęcia sakramentu pokuty (z postanowieniem przystąpienia do niego przy najbliższej okazji);

2) zrobić rachunek sumienia i w odniesieniu do wykrytych grzechów postanowić nie popełniać ich w przyszłości (jak w ramach przygotowania do spowiedzi sakramentalnej);

3) wzbudzić w sobie żal za popełnione grzechy ze względu na miłość do Boga – tak uczciwie, jak tylko potrafimy; można wypowiedzieć formułę: „Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu” albo przeczytać np. Psalm 51;

4) przyjąć sobie jakiś czyn pokutny w ramach pokuty za grzechy;

5) przyjąć Komunię św. (sakramentalnie lub duchowo).

1. Dziękujemy tym wszystkim, którzy składają jakiekolwiek ofiary indywidualnie lub na nasze konto parafialne. Serdeczne Bóg zapłać! Prosimy, jeśli ktoś z Was ma taką możliwość i chęć, o przekazywanie ofiar bezpośrednio na nasze konto parafialne: 11 8213 0008 2001 0018 5143 0001.
  2. Kółka Różańcowe złożyły ofiary na kwiaty do dekoracji Grobu Pańskiego:

– Kownaty Żędowe i Wojnowe – 480zł

– kółko Matki Bożej Fatimskiej z ul. Wesołej – 850zł

– kółko św. Andrzeja Boboli – 700zł

– kółko św. Jana Vianneya – 500zł

– kółko św. Józefa z Gąsek – 400zł

–  kółko św. Maksymiliana Kolbego z Osiedla – 500zł

– kółko św. Matki Teresy z Kalkuty – 500zł

– kółko św. Rodziny – 400zł

– kółko koronkowe  – 700zł

– wioska Pęchcin – 200zł

– inne ofiary – 200zł

3. Gość Niedzielny dostępny internetowo w serwisie gosc.pli w aplikacji „Gościa Niedzielnego”, którą można pobrać ze sklepów Google Play lub wydanie papierowe tylko w kioskach.

g.7.00 i 18.00Adoracja Najświętszego Sakramentu:
wtorek – czwartek g.17:00-18:00,
piątek g.15:00-18:00